Ha a covid ellopta a szaglásod

 

Nos megtörtént, elkaptam. Legrelevánsabb bizonyítéka, hogy nem éreztem szagokat.

Ez egy nagyon bizarr élmény. Azt mindenki ismeri, amikor bedugul az orra, mint a tök, sebbit deb érez, és levegőt seb kab. És ilyenkor, úgyanúgy nem érzünk illatokat sem, már csak azért sem, mert mint a partra vetett hal, a szánkon próbálunk némi életmentő oxigént pumpálni a rendszerbe. De az az élmény, amit az új vírus okozott nekem, egy teljesen más dimenzó.

Először is, egyáltalán nem dugult el a légzőszervem, tisztán áramlott benne ki-s be a levegő, mindenféle gát nélkül. De mintha egy hermetikus búrában élnék, abszólut semmilyen illatfoszlány, halvány aroma nem édesítette, vagy szinezte. Olyan furcsa érzés, mintha süket lenne az orrom.

Persze  próbálkoztam, és mindenféle dologba belenyomtam, amiről tudtam, hogy igenis erős aromával bírnak, de semmi. Megdöbbentő üresség. Erőből hatalmasakat lélegeztem, és minden alkalommal  beletoltam az orrom például légzéskönnyítő krémbe, vagy az eukaliptusz olajba. A kedvenc levendulavízemet is reménytelenül szaglásztam. Mindhiába, ellopta tőlem az illatokat ez a betegség.

És ami ilyenkor ezzel jár, az ízeket is.

Lehangoló volt az első étkezés, ahogy unottan rágcsáltam az olivás ciabattámat, különböző zöldségekkel. Tökéletesen mindegy volt, hogy mi van előttem, és mit csócsálok, csak a túlélés ösztöne és a korgó gyomrom hajtott, hogy eleget tegyek ez életfenntartó rituálénak. Amit észlelni tudtam azok kizárólag az alapízek voltak, Ha valami nagyon sós volt, vagy édes, esetleg savanyú, az vegytisztán megjelent ízérzés szinten, de hogy az édes az káposztás tészta vagy sütőtök? A sós pedig pesztós tészta vagy sós mogyoró? Csukott szemmel nem tudtam volna megmondani.

S mivel ez a hirtelen támadt észlelési fogyatékosság nem múlt el egyik napról a másikra, kitaláltam mivel dobjam fel mégis az étkezéseket.

És ez nem az volt, amit egy barátnőm javasolt, aki szerint ez egy remek alkalom, hogy végre olyan ételeket egyek, amik szuuper egészségesek, viszont én nem szeretem őket. Habár az ötlet abszolút praktikusnak tűnt, és egy hosszú percig komolyan latolgattam a megvalósítását, de ennyire mégsem  éreztem magam mazochistának, hisz a helyzet az, hogy ezek az ételek még ránézésre sem okoznak örömöt, és ebben  a helyzetben nekem örömre volt szükségem.

 

Használjuk a többi érzékszervet

Ha bármilyen érzékszervünk kiesik, mind tudjuk, hogy a többeik kiélesednek. Azért is, mert nyilvánvalóan sokkal jobban kezdünk azokra támaszkodni, ami még nyújthat nekünk információt a világról. Szóval mi maradt nekem?

A látás.

A színek

Elkezdtem jobban figyelni a tálalásra. Legyen a szemnek szép, amit eszem. Nézegettem a zöldségek színét. Felfigyeltem az élénk pirosakra, a harsány zöldekre és simogatóan meleg sárgákra. Paprikából minden színből kerüljön a tányérra. Az összes színnek teret akartam adni, összepárosítva  az árnyalatokat.

 

A formák

Nézegettem hogyan szeleteljem a sárgarépát? Csíkokra vagy kerekre?  A bíborlila cékla kockában mutat vajon jobban?

 

A tapintás

Amikor kézbe vettem az ételt, mint egy gyerek játszottam vele. Méregettem a súlyát, vajon elég tömött e belül? Vagy könnyű és üreges, de azért feszes, vagy már tottyadt?

Hogy szalad benne a kés? Könnyen vágja, harsogva hullik szeletekre, mint a nedvességtől duzzadó paprika? Vagy gumiszerű, mint  a pár napos répa, amit kínszenvedés pucolni a hámozóval, mert olyan mint az öregember bőre, csak húzódik és ráncol.

Ha az ízeket nem is éreztem a komótós őrlés közben, de azt igen, hogy milyen az állaga a tápláléknak.  A paradicsom, aminek kemény volt a külseje, de belül lédús volt és kissé szivacsos. A hagyma ami harsogott a fogaim között és nagyon enyhén még a csípését is kivettem. A retek ropogott, az uborka recsegett, a répát pedig csak elszántan rágni és rágni kellett sokáig, hogy apró darabokra essen szét a számban, kicsit száraz kockákra, mint a legó.

 

Az emlékezet

Ez viccesen hangozhat, de minden alkalommal nagyon erősen koncentráltam magamban és próbáltam rávenni az agyam, hogy  éreztesse velem, amit nem éreztem. Emlékezni akartam iszonyú energiával az ételek ízére. Annyira szívósan erőltettem, hogy felidézzem az aromákat, hogy szinte néha már azt képzeltem, hogy tényleg érzem, de ha nem is érzem valóban, legalább emlékszem, mit kellene éreznem abban a pillanatban, amikor megszállottan  majszoltam a vajas kenyerem.

Ami viszont szinte totálisan kivitelezhetetlen és értelmetlen erőlködésnek tünt ebben a helyzetben, az a főzés volt 🙂

 

Egy barátnőm azt állítja, ő nem szereti kóstolgatni az ételt főzés közben, hanem folyamatosan szagolgatja és az illata alapján dönti el, elég ízletes e már a koszt. Ezt bevallom el sem tudom képzelni hogyan működik a gyakorlatban. E beszélgetés után bevallom  egyszer én is próbáltam megsaccolni, hogy vajon elég sós e az étel, de a párom szerint sem vagyok egy vadászkutya, még a legjobb napjaimon sem, úgyhogy én maradok az ízlelésnél. Na most ugye,  pont ez nem működött. Úgyhogy a főzés egy elég nehezen megoldható kihívás elé állított, miután nálam a dekázós, mérleges kimérős főzés nem játszik. Végül közös megegyezéssel azt nagyjából föl is függesztettem egy időre 😀

Sosem ettem még  ilyen koncentráltan

A lényeg persze most is az volt, hogy ne keseredjek bele a helyzetem  ilyetén alakulásába, és kihozzam azt a jót az egészből, amit tudok. Nem nehézség, hanem egy lehetőség volt. És ha majd visszatérnek végre az ízek és illatok, ezt a pluszt megőrzöm továbbra is, ezzel emelve egy magasabb fokra az étkezés okozta élvezetet. És bármit is csinálok eztán eszembe idézem, hogy használjam az összes érzékszervem , ezzel is erősítve a pillanat élvezetét és átélését.

 

Az idő urai

“Mindenki arra ér rá, amire rá akar.”

Gyerekkoromban hallottam ezt a mondatot sokszor a karate edzőmtől. Őszintén szólva, mindig kicsit ideges lettem ettől a kiejelentésétől, mert én folyton úgy éreztem, hogy nincs a kezemben az életem irányítása, és soha nem tudok elég időt szánni  azokra a dolgokra, amik engem igazán örömmel töltenek el, amivel tényleg foglalkozni akarok, bármennyire is lényegtelennek és kevéssé fontosnak tűntek is azok a dolgok, legalábbis a társadalom szemében.

Legyen szó olvasásról, napon ücsörgésről, vagy az ablakban ülve bambán bámulni az utcán elhaladókat. Egy tinédzser életében mások a prioritások 🙂

Hogyan lehetnénk az idő urai?

Sokszor eszembejut azóta is ez az ominózus, bosszantó mondat, mely az edzőm hitvallását képezte. Jellemzően olyankor merült fel a múltból a tudatomba, amikor időre lett volna szükségem, vagy amikor mások panaszkodtak arról, hogy semmire nincs idejük. Amikor elszöktem volna kicsit az életemből, hogy megint ott csücsüljek egy fa tövében egy könyvvel, vagy egy padon ülve csak bámuljam az elsietőket. S mi tagadás egyre gyakrabban történt ez meg.

És hát lássuk be, ki ne érezné magát egyre gyakrabban így manapság?

Mindnyájan érezzük a gyorsulást és mindenkinek görcsbe rándul a gyomra tőle, ki élvezi ezt egy ideig, ki nem.

Mint a vidámparkban a hullámvasutat. Bevallom, engem mindig rettegés töltött el rajta, ahogy elindult a zuhanás, az őrült tempóval..és én rémülten szorítottam a kapaszkodót, hátha kontrollálhatom a sebességet, vagy megállíthatom a lendületet. Csak irányítani akartam a dolgot, miközben kiszolgáltatva süllyedtem, emelkedtem számomra riasztó iramban.

Persze mindnyájunk életében más a ‘hullámvasút’.

És hát miről is szól ez a mondat, ha nem az irányításról?

Az életem járművének a kormányát nekem kell fognom. A sok fontos dolog mellett az életemben MINDIG időt kell találnom a legfontosabbra benne : MAGAMRA!

Önzésnek hangzik?

Jelen társadalmunk sugallatában annak tűnhet, de vegyük ezt a másik gondolatot:

Mindenki csak abból tud adni, amije van.

Ha én nem vagyok jól, akkor SENKI nem lesz jól körülöttem. Ha frusztrált vagyok, fáradt és ideges, ha nem tudok feltöltődni, mert csak pörög a kerék velem, elborítanak a tennivalók, a határidők és a muszáj cselekedetek és nem jut időm feltöltődni, pihenni, megállni, szusszanni, akkor nem tudok továbbadni mást csak a dühömet, az elcsigázottságomat  a türelmetlenségem …s végül ‘Tudjukki’-vé válok. És veled is ez fog történni, ha nem vigyázol!

Ezt nem teheted meg a világgal!

Hogy hagyod magad belehajszolni egy rohanó életbe. Hogy hagyod, hogy elfásult Darth Vaderek uralkodjanak fölöttünk, és egyen-vödör arcukra formálják a világot, amiben élsz! Ha rohanva hagyod kiszipolyozni magad az életedben, s a fásultságtól a végén a kedveseden, a gyerekeden a kutyádon vagy a macskádon csattan a kimerültséged ostora, akkor mindennek a tetejébe még a lelkiismeretfurdalás is gyötörni fog, s kinek hiányzik még egy csapás? Nem beszélve az említettek csúnya bosszúiról.

A végén egy olyan negatív spirálban találod magad, ahonnan  cefet nehéz kilábalni. Szóval tudd, hogy mindig van magadra idő! És tedd meg Te, amíg dönthetsz erről, hogy megállsz, mert tapasztalatból tudom, ha te nem teszed meg, megteszi veled az élet..és ugye ezt a mondást is ismered:

Azt gondolod az egészséges élet költséges, de próbáltad már a betegséget?

Nos ugye? Legyen a kezedben az irányítás! Döntsd el Te, mikor van már szükséged feltöltödésre, és találd ki azokat, amik rövid idő alatt is képesek megnyugtatni az idegeidet, elrepítenek a jelen pörgéséből a saját belső harmóniádba.

Igen, hisz hol máshol találhatnál igazi békét? A külső világ ingatag és kiszámíthatatlan, de belül a csendet és idillt te teremted, az a te csended és a te békéd. Kell, hogy legyen belül egy ilyen töltés, ami segít a mindennapokban. Ahová mindig vissza tudsz nyúlni.

A nagy testvér világának szemében önző, aki csak önmagával törődik, a többiekkel ( a társadalom) pedig nem. De hogy törődnénk mással, amikor még magunkkal sem tudunk? Vannak ahol már kezdik felismerni, hogy nem lehet az embereket a végtelenségig kizsigerelni, mert a végén összeomlik a rendszer. Neked is el kell jutnod idáig, ha a te környezeted még nem jutott. Változtass te először! És ki harcolná ki neked ezt az időt, ha nem te?

Vésd eszedbe az egyén a fontos!

Minden az egyből indul ki és oda fut vissza. Minden közösség a  sok kis egyből tevődik össze, és minden egy számít! Neked is számítania kell! Számítanod magadnak és számítaniuk a környezetedben élőknek.

Az új tempó a lassulás!

Talán csak egy apró napi rutin, hetente egy nagyobb lélegzetvételű énidő. És légy következetes, mint a villanyszámlával, amit meg kell tenni, meg kell tenni..legyen az akár csekkbefizetés, akár saját magad kényeztetése, ami feltölt, és mozgásban tart a továbbiakban. Ami megment és megóv téged a szeretteidnek szerető társa lenni! Ne mondd, hogy ez nem fontos!

Mert Fontos vagy!

Carl Honoré A lassúság dicsérete című könyvében így fogalmazza meg, mit jelent a lassítás:

„…gyors és lassú nem csupán sebességbeli különbséget jelent. Nagyszerűen példázzák, ahogyan a saját életünkre és a világra tekintünk. A gyors a tempója miatt agresszív, kontrollálni akar, analitikus, elsietett, stresszes, felszínes, türelmetlen, elfoglalt, túlhajszolt, mennyiségi és nem minőségi. A lassú ennek az ellentéte: nyugodt, törődő, befogadó, intuitív, kiegyensúlyozott, türelmes, minőségi és nem mennyiségi. Valós és tartalmas kapcsolatok kiépítéséről szól – az emberekkel, a kultúrával, a munkával, az ételekkel, mindennel.”

Döntsd el, hogy akarsz élni?

Kezd lassan 🙂 és mindig tudd, hogy mindenki arra ér rá, amire akar.